ייפויי כוח מתמשך ומה הקשר לבריטני ספירס?

פורסם ב: יפויי כוח מתמשך | 0

ייפויי כוח מתמשך – ומה הקשר לבריטני ספירס?

מהו ייפויי כוח מתמשך?

עד לפני מס' שנים, כאשר אדם איבד את צלילות דעתו וע"מ לטפל בו בצורה מיטבית, היה צורך לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי אפוטרופוס על הרכוש ו/או על הגוף, וכך ביהמ"ש היה ממנה, לאחר בדיקה, אפוטרופוס (אחראי) לאותו אדם, שנקרא מעתה חסוי.

דוגמא טובה ומפורסמת לכך היא הזמרת בריטני ספירס, אשר הוכרה כחסויה על ידי בית המשפט אשר מינה את  אביה, אשר השתלט על ניהול כל ענייניה הכספיים (לטענת בריטני ספירס כמובן), כאשר מדובר כאמור בלא מעט כסף. 13 שנה נמשך מצב זה כאשר לדוגמא נאסר על הזמרת להתחתן ולהיכנס להריון. מה ניתן לעשות כבר היום כדי לא להגיע למצב דומה?

במסגרת תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות שהתקבל בשנת 2016, נקבעו מספר חלופות לאפוטרופסות, שמטרתן להקטין את הפגיעה באוטונומיה וברצון החופשי של האדם. אחת מהחלופות היותר מוצלחות היא ייפוי כוח מתמשך, שהוא כלי משפטי המאפשר תכנון עתידי לאדם בעודו כשיר. כלומר האפשרות כבר היום לתכנן את העתיד שלך, כאשר לא תהיו צלולים בדעתכם, חו"ח.

מדובר במסמך משפטי, שאתם עורכים אותו אצל עו"ד שעבר הכשרה מתאימה, ובו הוא קובע מי ינהל את ענייניו כאשר יהיה בלתי כשיר, ובאיזה אופן ינוהלו העניינים.

בייפויי הכוח המתמשך ניתן להתייחס הן לעניינים רכושיים, והן לעניינים אישיים והן לעניינים רפואיים. במסגרת המסמך ממנים מיופה כוח אחד או יותר וכן מחליף לאותו מיופה כוח, וכן אנשים מיודעים, כלומר אנשים אשר מיידעים אותם על כניסת ייפויי הכוח לתוקף.

המסמך החתום על ידי הממנה וכן על יד מיופי הכוח מופקד אצל האפוטרופוס הכללי, ונכנס לתוקף כאשר האדם שערך אותו הופך בלתי כשיר. אפשר לקבוע כללים לעניין קביעת אי הכשרות או פשוט להשאיר זאת לחוות דעת של מומחה רפואי.

ככלל, השימוש בייפויי כוח המתמשך אינו מחייב פנייה לביהמ"ש (פרט לסייגים הקבועים בחוק), ובכך יתרונו הגדול שהוא מאפשר למיופה הכוח חופש פעולה יחסית נרחב, בכפוף להוראות שנקבעו בייפוי הכוח עצמו ופרט למקרים הקבועים בחוק, והכל לפי רצון המצווה כאמור.

תפקידו של מיופה הכוח הוא מורכב ודורש מחשבה ותכנון. מדובר לרוב בקרוב משפחה, או באדם אחר הקרוב לממנה, אשר הממנה מסמיך אותו לטפל בענייניו (או בחלק מהם), וזאת לאור יחסי האמון השוררים ביניהם. כך אותו אדם יכול להיות רגוע שענייניו מטופלים על ידי מי שהוא סומך עליו. ניתן כמובן לחלק את הסמכות בין מספר אנשים שונים: אחד שמבין ברפואה יהיה אחראי על הפאן הרפואי, אחר שמבין בכלכלה יהיה אחראי על הצד הרכושי, והבן שבחו"ל לדוג' יהיה מיודע בלבד.

קצת מספרים: עד היום הופקדו אצל האפוטרופוס הכללי כ-57,000 ייפויי כוח מתמשכים, ונכנסו לתוקף כ-1,700 מתוכם.

כאמור, מיופה הכוח הוא אדם קרוב לממנה (בדרך כלל בן משפחה), אשר נדרש לטפל בענייניו עקב שינוי במצבו שבעקבותיו הפך להיות אדם שאינו "מבין בדבר", כהגדרת החוק, כלומר אינו כשיר לקבל החלטות בתחומים שבהם עוסק ייפוי הכוח המתמשך. ייפוי הכוח נכנס לתוקף לאחר שמיופה הכוח מסר לאפוטרופוס הכללי הצהרה, כי התקיימו התנאים לכניסת ייפוי הכוח לתוקף, בהתאם הוראות החוק.

אל תחכו שיהיה מאוחר מידי כמו במקרה של בריטני ספירס.

הסדירו עוד היום את רצונכם ותשלטו בעתידכם.

כעת אנו יוצאים במחיר מופחת עריכת יפויי כוח מתמשך בסך של 3,000 ₪ + מע"מ מתוך רצון להנגיש לכמה שיותר אנשים את השירות החשוב הזה.

להדגיש, כי המדובר בשירות ב-2 פגישות לפחות עם הממנה, פגישה עם המיופיי כוח וכן עבודת הכנה נוספת של העו"ד ע"מ להתאים את ייפויי הכוח בצורה המיטבית ללקוח.

אז נסיים באיחולי בריאות,

אתכם עד ההצלחה,

שגיא בכור, עו"ד

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *