חדלות פירעון (פשיטת רגל), זה לא סוף העולם

פורסם ב: יפויי כוח מתמשך | 0
חדלות פירעון (פשיטת רגל) זה לא סוף העולם!!
לעיתים לא כל העסקים שלנו מצליחים, וזה זה משהו שקורה להרבה מאוד אנשים / עסקים במיוחד בתקופת הקורונה:)
היי, האם נקלעתם חלילה למצב שאינכם יכולים לשלם יותר את חובותיכם? (אתם או מישהו קרוב אליכם)
בין כאדם פרטי ובין כעסק הנקלע לקשיים כלכליים יתכן ואתם נמצאים בפתחו של הליך הקרוי פשיטת רגל (להבדיל מפירוק חברה), כלומר הליך "חדלות פירעון" בשמו החדש. לפעמים כדי לצמוח נחדש חייבים ל"נקות" את כל חובות העבר. כיום לאחר שהתקבל חוק חדש בנושא, קיימות אפשרויות שכדאי להכיר לחלוקת החוב לתשלומים קלים יותר (ותשלומים חלקיים בלבד) או להגעה להסדר עם כלל הנושים, אם הדבר מתאפשר בתקופה סבירה.
כדאי לדעת שאפשר ורצוי לסגור את החובות בקלות ובמהירות.
היום יותר מתמיד לא צריך לסחוב את החובות שנים ארוכות ואפשר להתחיל דף חדש כבר תוך כשנה – שנה וחצי, ולאחר מכן אפשר לצבור שוב נכסים ולהבטיח את עתידכם הכלכלי, לכם ולמשפחתכם.
 
בחודש ספטמבר 2019 יצאה לדרך רפורמה שתשנה את הדרך בה מטופלים תיקי הוצאה לפועל ופשיטות רגל. הרפורמה מתבצעת במסגרת "חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי", אשר כמו שמו, נועד לסייע לחייב לשקם את מצבו הפיננסי ו"לצאת מהחובות" ולפתוח בדרך חדשה.
אם בעבר בהליך הישן של פשיטת רגל על מנת לפטור חייב מחוב בתיקי פשיטת הרגל היו מגיעים החייבים לבתי המשפט המחוזיים, מה שגרם להתמשכות ההליכים (ישנם 6 בתי משפט מחוזיים בלבד) ועלות גבוהה של ההתנהלות מול מערכת המשפט (ישנם פחות מ-200 שופטים בבתי המשפט המחוזיים), כיום ההליכים מתנהלים הן בלשכות ההוצאה לפועל והן בבתי משפט השלום.
המחסור בשופטים ביחד עם הבירוקרטיה הרבה הקיימת אצלנו הפכו את חייהם של החייבים (וגם של הנושים) לקשים מאוד. כך גם הייתה הרבה מאוד בושה סביב ניהולו של ההליך אשר "הכתים" את החייבים לשנים רבות קדימה.
 
לא עוד. הליך חדלות הפירעון החדש עבור החייבים – הינו הליך קל יותר – מכיוון שניהול ההליך בהוצאה לפועל קל יותר מאשר ניהולו בין כתלי בית המשפט. למרבה המזל ההליך השתנה, וכעת יש אפשרות לקבל הפטר, שמשמעותו היא מחיקת חובות באופן סופי ומוחלט, בהליך מזורז יחסית. הרפורמה המקיפה בבתי המשפט בכל הנוגע לטיפול בחדלות פירעון החלה לאחר בחינה מעמיקה של הנושא, והינה מטפלת בכל נקודות התורפה של החוק הקודם.
במקביל ההליך כיום הינו נגיש יותר, מוגדר ומוגבל בזמן וכיום ישנה עלייה ברורה בפתיחת ההליכים הללו, כמו גם אין כמעט עוד כל בושה להיות מעורב בהליכים מסוג זה אשר יכולים לקרות לכל אחד, וצעירים רבים (גם בשנות ה-20 לחייהם) נוקטים בהליך זה ע"מ לפתוח דף חדש בחייהם בהקדם האפשרי.
 
אחד מהשינויים הבולטים במסגרת הרפורמה החדשה הוא שגם רשמי הוצאה לפועל יכולים להעניק "הפטר חובות". עד כה פעולה זו הייתה אך ורק בסמכות שופטי בית המשפט המחוזי, ולכן דרשה הליך משפטי יקר וארוך. כעת ניתן לקבל את ההפטר בקלות רבה יותר, כאמור.
 
ההנחה העומדת בבסיס שינוי זה היא העובדה כי לרוב אותם חייבים מנהלים ממילא במקביל הליכים בהוצאה לפועל, המתנהלים מול הרשם, ואין טעם לבזבז את זמנם של שופטי בית המשפט המחוזי בנוסף להליכים בהוצאה לפועל.
מצד שני לא נותנים לחייבים לנצל את המערכת. כיצד מנסה המדינה למנוע ניצול של החוק החדש לרעה, כגון מצב בו בעלי עסקים יכנסו במכוון לחוב כבד תוך העלמת כספי העסק וכניסה לחובות? גם לכך התייחס החוק החדש.
 
במסגרת ההליך החדש נעשה גם ניסיון להפריד בין שתי קבוצות חייבים: אנשים שנקלעו למצב כלכלי קשה עקב התנהלות פיננסית לא נכונה ו"רמאים" – אנשים המנסים לנצל את המערכת על מנת לקבל שירותים או כספים מבלי לשלם עליהם ולאחר מכן להכריז על עצמם כחדלי פירעון.
כחלק מהרפורמה, בעלי חובות גדולים, יגיעו לשופטי בית משפט השלום שהוכשרו במיוחד לטיפול בחדלות פירעון.
 
לסיכום:
חייב שסכום חובותיו הוא בין 50,000 ש"ח ל- 150,000 ש"ח, רשאי להגיש בקשה לקבלת צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון (השלב הראשון בהליכי פשיטת רגל), כאשר ההליכים מתנהלים בהוצאה לפועל.
מטרות הצו הן, בין היתר, לאפשר לחייב להסדיר את חובותיו לנושים ולהביא לשיקומו הכלכלי.
לגבי חייב שסכום חובותיו בכלל התיקים עולים על הסך של 150,000 ש"ח:
ההליכים נמשכים כ-4 שנים וכוללים שלושה שלבים עיקריים: פתיחת ההליכים, "תקופת הביניים" ותקופת השיקום הכלכלי.
הגורם האחראי מטעם המדינה על הליכים אלו כאשר סכום החובות גבוה מ- 150,000 ש"ח הוא "הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי" אשר מכונה "הכונס הרשמי". בית-המשפט שבו מתנהלים ההליכים לפי החוק החדש הוא בית משפט-השלום (בעבר כאמור בבית המשפט המחוזי לפי החוק הקודם).
 
משרדינו פיתח שיטה מיוחדת לטיפול כולל בהליכי פשיטת הרגל ע"מ לתת מענה כולל לצרכי החייב/ת לרבות עזרה הן בפאן המשפט והן בפאן הכלכלי / אישי / נפשי.
 
נשמח לעזור למי שהדבר רלוונטי עבורו/ה או עבור קרוב אליו/ה.
 
אתכם כל הדרך עד להצלחה,
 
שגיא בכור, עו"ד ונוטריון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *