חשיבות העברת רכוש בין דורית

פורסם ב: יפויי כוח מתמשך | 0
חשיבותה של העברת רכוש בין-דורית
 
פסיקה חדשה בנושא ירושות מדגישה את הנושא החשוב של העברה בין-דורית של רכוש במשפחה.
בנים לא יוכלו למכור את הדירה שירשו מהוריהם בניגוד לאמור בצוואה.
הבנים, שמצבם הרפואי התדרדר לאחר פטירת הוריהם, ביקשו מבית המשפט לענייני משפחה לאפשר להם למכור את הדירות למרות הוראה מגבילה בצוואה, המונעת מהם לעשות כן. בית המשפט לענייני משפחה פסק, על דחיית התביעה.
השופטת שלי אייזנברג, סגנית הנשיא מבית המשפט לענייני משפחה בחיפה, דחתה לאחרונה
תביעה שהגישו שני בנים בה ביקשו להצהיר כי הם רשאים למכור דירות שירשו מאמם בניגוד להוראה מגבילה (המונעת מכירת הדירה) בצוואת אמם.
האם הורתה, כי הדירות לא יימכרו, אלא יועברו לאחר פטירת ילדיה לנכדיה.
השופטת קבעה, כי לא ניתן לסטות מהוראות הצוואה מהן נובע שהאם ביקשה להותיר את הדירות ברשות המשפחה.
האם ובעלה ערכו ב-2011 צוואות הדדיות.
הבעל נפטר בשנת 2015 והאם ירשה את נכסיו. האם נפטרה בשנת 2017.
בצוואת האם היא הורישה לכל אחד משלושת ילדיה שתי דירות. האם הורתה כי כל הילדים רשאים לגור בדירות או להשכיר אותן אך לא למכור אותן. עוד היא ציוותה, כי הילדים יעבירו את הזכויות בדירות הללו אחרי פטירתם לילדיהם שלהם בלבד, כלומר לנכדי המורישה. כך למעשה הילדים לא יוכלו למכור את הדירות לצד ג' כלשהו.
בתביעה שהגישו שניים מהילדים הם ביקשו לאפשר להם למכור את 2 הדירות. הם צירפו את הסכמת כל ילדיהם, הם נכדיה של המנוחה, לעניין המכירה.
כך טענו הילדים, כי הסכמת הנכדים למכירת הדירות מהווה ״הסתלקות״ מהמגיע להם על פי הצוואה, כך שאין מניעה למכור את הנכסים הלכה למעשה.
התובעים סיפרו כי אצל שניהם התפרצה מחלה ניוונית, האחד הינו נכה 60% והאחר נכה בשיעור של 85% נכות המלווה במוגבלות פיזית. מנגד, רובם של ילדי התובעים נשואים עם משפחות ומתגוררים בשכירות ברחבי הארץ, לפיכך, מכירת הדירות נועדה לסייע להקלת מצוקות התובעים.
הבנים הדגישו כי מניעת מכירת הדירות פוגעת בהם מאוד ומהווה התעמרות בהם. לטענתם אילו צפתה האם המנוחה את ההתפתחויות הבריאותיות, כמו גם את מצוקת הדיור של נכדיה, הייתה מאפשרת להם את הזכות למכור את הדירות.
האפוטרופוס הכללי טען מנגד, כי הוראת המנוחה מפורשת וברורה ואין לסטות ממנה. לעניין מצבם הבריאותי של התובעים הוא הבהיר כי התובעים רשאים להשכיר את הדירות שירשו ולשכור דירה מתאימה לצרכיהם, בשל מוגבלותם, כאמור.
 
כיבוד רצון המצווה
 
השופטת הנכבדה כתבה, כי על אף ההבנה למצבם של התובעים, לאור הוראות חוק הירושה והוראות צוואת המנוחה, אין מנוס מדחיית התביעה.
המנוחה קבעה הוראות ברורות של מנגנון "יורש אחר יורש", לפיו נכסיה יחולקו בין ילדיה, ולאחר פטירתם יועברו לנכדיה. היא הייתה רשאית, כחלק מחירותה, לכלול הוראה נפרדת המגבילה את כוחם של היורשים הראשונים, ילדיה, למכור את נכסי העיזבון.
 
השופטת הדגישה, כי לא מדובר בהוראה בלתי חוקית או לא מוסרית ואין בה כדי לאפשר שליטה ממושכת של המת על החיים.
עיקרון כיבוד המת הוא העיקרון המנחה את בית המשפט, והיא אכן הוסיפה, כי אכן סביר שהאם לא צפתה את ההתדרדרות הבריאותית של ילדיה אך הדבר מהווה ביטוי לאוטונומיה של הרצון הפרטי כחלק מעיקרון כבוד האדם וחירותו.
לקביעת השופטת, אין מחלוקת שהאם ביקשה להותיר את הנכסים בקרב בני משפחתה והגבלה זו לא יכולה להתבטל כשזהו רצונה המפורש בצוואה.
לעניין הסתלקות הנכדים כתבה השופטת כי אין לתת להם תוקף כשכל מטרתם להכשיל את רצונה של המצווה.
בסוף דבריה כתבה השופטת, כי לתובעים עומדת האפשרות להעביר את הנכסים ללא תמורה לילדיהם ובכל להגשים את רצון האם כי הדירות יגיעו בסופו של דבר לנכדיה.
 
פסיקה חדשה זו מראה לנו את החשיבות של נושא ההעברה בין-דורית של הרכוש במשפחה, אם זה תכנון נכון מכל הבחינות (לרבות מבחינה מיסויי), ואם זה פעולות נוספות הקשורות בחשיבות ההעברה הנכונה של העסק / רכוש נדל"ן בין הדורות השונים במשפחה.
 
חלוקת ההון המשפחתי:
בהיותנו בעלי רכוש וממון, ניתנת לנו הזכות לקבוע כיום כיצד תהיה חלוקת ההון שלנו
לדור ההמשך בשלושה מצבים הבאים:
 
1. במסגרת צוואה.
לאחר אריכות ימינו.
תחום זה מחייב מומחיות של משרד העוסק רבות בתחום רגיש זה.
 
2. במסגרת ייפויי כוח מתמשך – מאפשר לנו לקבוע עוד בחיינו מה יקרה לאחר איבוד כשרותנו גם מבחינה פיסית או נפשית או רכושית– במסגרת ייפוי כוח מתמשך ומסמך הבעת רצון ולהגשים זאת כבר כעת!!
 
3. בכל שלב בחיים כשאנו בכשרות מלאה: כאשר אנו רוצים לתכנן מראש ובראייה היקפית את אופן העברת זכויותינו ברכושנו למי מילדנו, בני/בנות זוגנו או לצד ג'. אם זה הענקת מתנות, ישירות או באמצעות הקמת קרנות/חשבונות נאמנות, אם זה הסכמי חלוקה ו/או העברה, תוך תכנון מס ראוי ונכון (ומועט ככל האפשר) – הינם הכרחיים לבעלי הון, בעלי חברות, לבעלי עסקים, יזמים ובעלי זכויות בשוק ההון וכדומה.
 
העברה בין דורית נכונה- תעשיר את הילדים ותעניק להם ביטחון וכוח בד בבד עם הקלה ובהירות אודות העתיד ואודות רצון המעניק/ים.
כל זאת בד בבד עם מניעת סכסוכים מיותרים בעתיד, ככל הניתן, כבר כיום.
זה הזמן לדון במצוקות עתידיות בעת העברת ההון לדור הבא, כולל דיון ומציאת פתרון בחששות כגון גירושי הילדים, חובות, פשיטת רגל וכו'. זה הזמן לדון מי ינהל את הרכוש, האם ע"י נאמן, או אולי אחד מבני המשפחה, מי יהיה האחראי, כיצד יקבל החלטות וכו'.
למצער, רבים מתעוררים לעסוק בכך, לאחר סכסוכים משפטיים רבים, כאשר לעיתים זה מאוחר מידי. ניתן וכדאי לקבוע כבר היום את נושא הניהול, חלוקת הרכוש והורשת ההון הצבור המשפחתי. סכסוכים אלו יכולים להימנע בתכנון נכון של העברת או הורשת הרכוש בתא המשפחתי מבעוד מועד בליווי אנשי מקצועי ראויים. אין חולק, כי חשיבה קדימה ותכנון נכון יכולים לחסוך מיסוי, לחסוך מאבקים ולשמר על ידי כך על מערכת יחסים בריאה בין הצדדים, ולחסוך הליכים משפטיים יקרים וסבוכים.
 
אנו כאן בשבילכם, בעצה ובמידע רב הנובע מניסיון של למעלה מ-20 שנים, בתחום דיני המשפחה והירושה כמו גם ניהול עסקים ונכסי נדל"ן רבים.
נשמח לסייע לכם,
 
אתכם כל הדרך להצלחה,
 
שגיא בכור, עו"ד ונוטריון
0586-500-800

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *