עריכת צוואה

פורסם ב: יפויי כוח מתמשך | 0

חוק הירושה מגדיר שתי דרכים אפשריות לחלוקת עיזבון של אדם ההולך לעולמו, דרך אחת היא הורשה לפי צוואה הכוללת הנחיות שמותיר אחריו המנוח בנוגע לאופן בו הוא מעוניין שיחולק הרכוש והממון שהוא מותיר אחריו.

אם אין בנמצא צוואה שכזו, או שנשלל תוקפה של צוואה זו ואין אחת קודמת לה (מאחר והצוואה האחרונה היא הצוואה הקובעת), מחולק העיזבון לפי הוראות חוק הירושה הקובע חלוקה לפי עיקרון של מעגלי קרבה (בין בני משפחתו של המנוח כאשר בן/בת זוג בראש, אחריהם צאצאים ורק אם אין כאלה מחולק העיזבון בין הורים, אחים ואחיות). לפירוט מעגלי הירושה הנכם מוזמנים לקרוא באתרינו  ביתר : WWW.BEHROE.CO.IL

תחת לשונית ירושות וצוואות.

נציין, כי במקרים בהם אין צוואה תקפה, ואין מי שזכאי לרשת עלפי דין המדינה היא היורשת (העיזבון כולו עובר לרשות המדינה).

מי שמבקשים להבטיח, כי עיזבונם יחולק באופן מסוים טוב יעשו אם יפנו אל עורך דין המתמחה בדיני ירושה אשר ידע לערוך צוואה שלא ניתן יהיה לתקוף ולבטל.

משרד עורכי דין י. בכור ושות', עורכי דין ונוטריונים – משרדינו מספק שירותי עריכת צוואה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מידי בכל שאלה בנושא. 

נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום

דרך טופס צור קשר באתר  WWW.BEHROE.CO.IL   ונחזור אליכם בהקדם

או בטלפון / ווטסאפ במספר: 08-8523123.

 

ארבע דרכים לעריכת צוואה


חוק הירושה מגדיר ארבע דרכים אפשריות לערכית צוואה ואלו הן : צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות וצוואה בעל-פה. לכל אחת מן הדרכים ישנן דרישות שעל הצוואה לעמוד בהן כדי שתחשב תקפה.
האופן המומלץ לעריכת צוואה הוא צוואה בעדים כאשר על ההליך כולו מופקד עורך דין המתמחה בדיני ירושה. צוואה זו נערכת בפני 2 עדים לפי כל ההלכות וע"מ שתוכל לעמוד בפני התנגדויות (לקיום הצוואה), ככל ויהיו כאלה בעתיד.

דרך נוספת הנפוצה הינה צוואה בפני רשות – במקרה זה נוטריון המאשר את חתימת המצווה בטופס מיוחד הנקבע לצורך זאת. לאחרונה נוספה דרך המאפשרת לעשות זאת באופן דיגיטלי, כלומר הצוואה נשמרת דיגיטלית כאשר המקור אצל הלקוח ואצל הנוטריון. במקרה הצורך ניתן לשלוח את הצוואה המקורית (שהינה קובץ דיגיטלי) תוך שניות ספורות דרך המחשב וכד'.

צוואה בעל-פה (המכונה גם "צוואת שכיב מרע") יכול לערוך רק מי שמצוי על ערש דוויי ומעוניין למסור לשני עדים הנחיות הנוגעות לאופן חלוקת עיזבונו.

2 העדים יידרשו מאוחר יותר להצהיר בפני רשם הירושות על המצווה לפניהם, ולפרט את ההנחיות שמסר להם המנוח, והיא תקפה לזמן מוגבל בלבד (כאשר באופן סוביקטיבי חושש המצווה כי הינו עומד למות בקרוב). דרך צוואה זו הינה פחות מומלץ בשל תקפות לתקופה קצרה ובשל החשש לפסילת הצוואה.

לבסוף ישנה את הצוואה בכתב יד – שהינה דרך פחות מומלצת לעריכת הצוואה בשל האפשרות לתקוף את הצוואה ולפסלה אם לא תעמוד בכל הדרישות הצורניות. ישנם מקרים שפשוט לא כדאי לקחת את הסיכון!!.

 

מתי חשוב במיוחד לערוך צוואה

מי שמעוניינים לשלוט על הדרך בה יחולק עיזבונם צריכים מן הסתם לשקול עריכת צוואה מבעוד מועד.

אם מסתבר שהאופן בו מעוניינים שהעיזבון יחולק הינו תואם להוראות החוק בדיוק  (אותם מעגלי קרבה שהוזכרו לעיל) הרי שחשיבות עריכת הצוואה מתבטלת, שכן גם בהיעדר צוואה יחולק העיזבון בדיוק באופן בו מעוניין המנוח/ה.

מי שמעוניין בחלוקה שונה מזו שתבוצע במקרה של הורשה על פי דין חייב להקפיד לערוך צוואה ויש להקפיד לערוך אותה באופן שלא ניתן יהיה להביא לביטולה.

מקרים אופייניים בהם חשוב לערוך צוואה הם כאשר מבקשים להוריש למי שאינו בן משפחה, או כאשר מעוניינים בחלוקה בין בני המשפחה, אולם כזו שתבוצע באופן שונה מזו שתבוצע במקרה של הורשה על פי דין, או כאשר מעוניינים שרכוש כזה או אחר יגיע לידיו של יורש מסוים, או כאשר מעוניינים להתנות תנאים שרק בהתקיימם יהיה יורש כזה או אחר זכאי לקבל חלקו בעיזבון ועוד מקרים אחרים.

מומלץ מאוד לפנות אל עורך דין המתמחה בתחום דיני ירושה כדי לקבל סיוע בעריכת צוואה. יש לוודא שעורך הדין מנוסה בכתיבת צוואות כך שלא יוותר ספק באשר ליכולתו להפיק עבורכם צוואה שאיש לא יוכל לתקוף כך שקיום ההנחיות הכלולות בה מובטח.

 

משרד עורכי דין י. בכור ושות' / עו"ד שגיא בכור, מספק שירותי עריכת צוואה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מיידי בכל שאלה ועניין בנושא זה.

נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום בטלפון של משרדינו 08-8523123 או בווטס אפ (אותו מספר) או מלאו את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

 

https://behore.co.il/%d7%a6%d7%95%d7%a8-%d7%a7%d7%a9%d7%a8/   

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *